El İşi

Örgü Şal Modelleri 2019

Örgü Şallarla Şıklığı Yakalamak

Kombinlerin kurtarıcısı olan şal modelleri her kadının dolaplarını süslemektedir. Kışın soğuklardan sakınmak, yazın daha güzel bir görünüm sağlamak için kullanılan şalların geçmişi oldukça geriye gitmektedir. Eski dönemlerde de kadınlar çeşitli amaçlarla farklı modellerde şalları örerek kullanmaktaydı. Tüketim çağı olarak isimlendirilen günümüzde ise fabrikasyon şallar para ödenerek satın alınmaktadır.

Örgü Şallarla Şıklığı Yakalamak

Zamanı ve yeteneği olan kadınlar, kendi tarzını oluşturmak için iplerine şekil vermeye devam etmektedir. Günümüzde her ne kadar el işleri azalmış olsa bunlara verilen değer artmıştır. Büyük annelerden kalan pek çok el işi hatıra olarak özenle saklanmaktadır. Kombinlerin en güzel yardımcısı olan örgü şal modelleri 2019 yılında da tercih edilmektedir. Basit ve şık pek çok örgü şalın yapımını öğrenmek mümkündür.

Fabrikalarda üretilen şalların maliyeti el örgülerine kıyasla daha ucuz olmakta ve model çeşitliliği de bulunmaktadır. Ancak elde üretilen şalların daha ince işçilik ile ve dayanıklılıkla örüldüğü unutulmamalıdır. Tek tip fabrika ürünlerinden ziyade ören kişinin hayal gücüyle yoğrulmuş ve ustaca işlenmiş şallar göz alıcı bir görünüme kavuşmaktadır.

Örgü Şal Modelleri Nerelerde Kullanılır

Günümüzde işlevselliğinden ziyade şıklık için kullanışlı bir parça nezdinde olan örgü şal modelleri 2019 farklı çeşitleriyle farklı mekanlarda dikkatleri üzerine çekmektedir. Davetlerde ve düğünlerde yapılan kombine hareket ve şıklık katmak için kullanılan örgü şallar, ayrıca elbisedeki bir eksikliği kapatmak ve saklamakta da iyi iş çıkarmaktadır. Dikkati üzerinde toplayan aksesuarlardan olan şal modellerini kullanırken dikkat etmekte yarar vardır.

Örgü şal modellerinin kendine yer bulduğu bir yer de çeyizlerdir. Çeyiz için yapılan şallar daha özenli ve şık olmakla birlikte, genellikle tığ işi olmaktadır. Çeyizlik şallar vazgeçilmez ürünler arasında yer alıp çok farklı modelleri bulunmaktadır. Çeyizlik şallarda olduğu gibi gelinlikler için yapılan şallarda da çok zarif süslemelere rastlanmaktadır.

Simli iplerden örülen şallar parlak ve muhteşem bir güzelliği de ev sahipliği yapmaktadır. Gösterişli şallar arasındaki en yaygın modellerden biri de üçgen şallara, baktüs sallar ve uzun dikdörtgen şallar da eşlik etmektedir. Çeyizleri süsleyen bir model de firkeyle yapılan şallardır. Bu ürünü örmesi biraz meşakkatli görünse de yapılabilmektedir.

Tığ İle Üçgen Şal Nasıl Örülür

Tığ ile Üçgen Şal Nasıl Örülür

El örgüsü şallar fabrika ürünlerine göre daha dayanıklı olup yıllarca kullanmaya müsaittir. Ayrıca dayanaklılığı sayesinde uzun yıllar saklamaya da imkan vermektedir. Bir miras olarak çocuğunuza ya da torununuza bırakabilirsiniz. Örgü şallar daha çok tığ ve şiş vasıtasıyla örülmektedir. Tığ ile yapılan örgü şal modelleri 2019 arasında olan üçgen şallar, kullanım kolaylığı ve güzelliğiyle harcanan zaman ve emeğe değecektir.

Üçgen şalların yapımında dikkat edilmesi gereken doğru ipin ve tığın seçimidir. Tığ ile şal örülürken ilk olarak dokuz zincir atılır ve oluşan halkanın ardından altı tane zincir daha çekilerek halka döndürülür. Sonunda ilmeklerin hepsi bir anda çekilecek şekilde üç trabzan ile bağlanır.

Ardından dört tane zincir çekilir ve üç trabzan ile bu kısım tamamlanır. İki kez daha bu aşamalar tekrar edilir. Sonra on bir zincir çekilip dönülür ve önündeki ilk boşluktan sık iğne ile batılır. Üç zincir çekilerek sonraki boşluğa batılır. İki kez bu aşamalar tekrarlanır.

Motifin tekrarı için altı zincir çekilip ilk oluşturulan boşluğa batılır. Sora dolanan ip üç trabzan yapılır. iki kez daha bu işlem yapılır. Aynı şekilde şal istenen boyuta gelene kadar motif tekrarlanır ve bitirilir.

Örümcek Şal Modeli Nasıl Örülür

Her yaşa ve zevke hitap eden örgü şal modelleri 2019 arasında olan bu şal, abiye bir iple örüldüğünde abiye bir parça normal bir iple örüldüğünde günlük bir parça olabilmektedir. Bu modelin yapımında ilk olarak zincir çekilir. Tığın üzerindeki ilmek uzatılır ve örümcek motifi için hazırlanır. Tığa ip alınır zincirin boşluğundan çıkarak bir ilmek çıkarılır. Yanındaki ipliğin içinden geçilerek 1 sık iğne yapılır. Tığ üzerindeki ilmek uzatılarak aynı işlemler tekrarlanır.

Bu işlemlerle 80 tane örümcek yapılır. Ve kare şekil elde edilecek şekilde örgü yapılır. Toplamda 80 kare olmalıdır. Her sırada bir kare eksilterek sona kadar gidilir. En sonda elde bir tane kare kalması gerekir. Bu şekilde üçgen görünüm elde edilir. Şalın iki yanına püskül yapılır. isteğe bağlı olarak omuz kısımlarını tığlarken çiçek motifleri de işlenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı