Uncategorized

Ketojenik Diyet Nedir?

Kilo vermek isteyenlerin ilk terk ettikleri şey karbonhidrat olup ketojenik diyet de asgari karbonhidrat almayı ön gören bir diyet türüdür. Bu diyette, karbonhidrat azaltılırken alınan yağ oranı yükseltilmektedir. Karbonhidratların yerini yağlar alır. Karbonhidratın azalması bedeni ketoz ismindeki bir metabolik hale sokar. Bu şekilde vücut yağ yakma için çabalar hale gelir.

Ketojenik diyet, son zamanlarda popüler olan bir beslenme olarak karşımıza çıksa da daha öncesinde de kimi hastalıkların tedavi sürecinde destekleyici olarak uygulanmaktaydı. Son zamanlarda zayıflamak isteyenlerin de kullandıkları bir diyet türü haline gelmiştir.

Bu diyette alınan karbonhidrat düşürülürken protein ve yağ alımı dozunda olacak şekilde yükseltilir. Kimi hastalıkların semptomlarının azalmasında önemli etkisi olmasına rağmen beslenme biçimi olarak benimsenmesi önerilmemektedir.

Ketojenik Diyet Planlaması Nasıl Yapılır

Ketojenik diyetlerin planlanması ve buna uygun bir uygulama alanı bulması çok önemlidir. içerik planlamasında besin ögelerinin miktarları ve birbirlerine oranları belirlenmektedir. Duruma göre 5/1, 4/1, 3/1, 2/1, 1/1 olan oranlardan bir tanesi tercih edilir. Oranların pay kısımları yağ miktarlarını gösterirken payda kısımları yağ dışındaki besin ögelerini (karbonhidrat ile protein) göstermektedir.

Oranın ne olması gerektiğine doktor ve diyetisyen ekipler karar vermelidir. Bu karar için de hastanın kan ve idrarında bulunan keton miktarları, kan bulguları göz önüne alınmalıdır. Bu diyet herkesin uygulayamayacağı bir diyet olup gerekli tetkiklerin sonucunda diyete başlanması gerekir. Ketojenik diyet zor olduğu kadar taşıdığı riskler nedeniyle de dikkate alınmalıdır. 

Ketojenik Diyet Riskleri

Ketojenik Diyet Riskleri

Ketojenik diyet sağlıklı beslenme düzeninden farklı bir seyirde ilerlediği için bazı riskleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenle bu diyetin doktor kontrolünde yapılması önemlidir. Diyetle oluşabilecek kimi olumsuz durumlar şunlardır:

  • Ketozis tablosu oluşabilir.
  • Diyeti uygulayan kişilerin metabolizmaları açlıkla baş etmek için hızını yavaşlatabilir. Bu da diyet bırakıldığında verilen kiloların geri alınmasıyla sonuçlanır.
  • Kabızlık gibi bağırsak problemlerinin yaşanmasına neden olabilir.
  • Diyette yağ oranı yükseltildiği için kandaki serbest yağ asitleri miktar olarak artar ve posa alımının yetersiz olması nedeniyle kolesterol ve diğer kan lipitlerinde artışa neden olur. Bu da kalp ve damar hastalıkları için tehlikelidir.
  • Karaciğere yük oluşturabilir. Durum karaciğer yetmezliğine kadar ilerleyebilir.
  • Kalp ritm bozukluğu görülebilir.

Ketojenik Diyet Listesinin İçinde Neler Bulunur

Diyetin içeriğindeki proteinler, et, balık ve yumurtadan karşılanabilmektedir. Yumurta diyet içerisinde önemli bir yere sahiptir. Diyette ayrıca temel karbonhidrat mamulleri sayılan ekmek, tahıllar ve unlu yiyecekler yer almamaktadır. Karbonhidrat gereksinimi için sebzeler, yoğurt, yağlı tohumlar ve süt ürünleri kullanılır. Diyetin geriye kalan kısmı, fındık, tereyağı, zeytinyağı, ceviz, kaymak, krema gibi yağ kaynaklarıyla tamamlanır.

Diyetin içeriğinin hafif ve düşük olmasından dolayı üç öğüne ek olarak bir de ara öğren yapılması önerilir. Yani günde dört öğün beslenilmesi istenir. Diyette besinler arasında değişiklik yapılması, günlük protein, yağ ve karbonhidrat haklarının aşılmamasına bağlıdır. Bu haklara bağlı kalarak değişiklikler yapılabilir. Ketojenik diyet hazırlığına  başlamadan önce gerekli tetkiklerin yaptırılması gerekir.

Ketojenik Diyet Ne Kadar Etkilidir Faydaları Nelerdir

Ketojenik diyet, uygulanmasında sakınca bulunmayan kişiler için kilo kontrolünde önemli bir görev üstlenmektedir. Bu diyet ayrıca; kanser, diyabet, alzheimer ve epilepsi hastalıklarına karşı da faydalı olabilmektedir. Kilo kaybı ve kiloya bağlı hastalık risklerinin azaltılması için de etkili ve önemli bir yoldur.

Öte yandan araştırmalara bakıldığında bu diyet, önerilen yağların azaltıldığı diyetlere göre daha iyi ve etkilidir. Kalori hesabı ve yiyecek takibi yapmadan kilo verilebilmektedir. Bu diyet daha hızlı şekilde kilo vermeye de yardımcıdır. Ayrıca triglisrit ve HDL kolesterol düzeyleri üzerinde de iyileştirici etkiye sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı