El İşi

İğne Oyası İle Yapılan İşler

İğne Oyasının Geçmeyen Modası

İğne oyası el işleri içinde en çok emek isteyen el işidir. El işlerinin hepsi genel olarak emek ile yapılan işlerdir. İğne oyası ince iple ve iğne ile yapıldığı için yapılırken ağır ilerleyen, gözleri çok yoran ve sabır gerektiren el işidir. İğne oyası, iğne ile ipek ince iplerle dantel yapılmasıdır. Bu sebeple iğne oyası ile yapılan işler manevi değeri de fazla olan el emekleridir.

İğne oyası ile yapılan motifler örtülerin, eşarpların, havluların kenarına yapılabildiği gibi sehpa örtüsü masa örtüsü gibi takımlar olarak da yapılmaktadır. Tabii takım olarak yapılan iğne oyası takımını tamamlamak seneler sürebilmektedir.

İğne Oyasının Geçmeyen Modası

Türk insanının yaptığı bir el işi olan iğne oyası Türklere özgüdür. Hatta iğne oyasına Türk Danteli de denilmektedir. El işlerine günümüzde eski zamanlarda olduğu kadar rağbet edilmemektedir. Hazır örtülerin ve el işlerinin yerini tutacak fabrika üretimlerinin yaygınlaşması ya da el işlerinin kullanım alanlarının daralması sebebiyle el örgüleri ve tığ işleri ön planda değildir. İğne oyası ile yapılan işler istisna olarak her dönemde ön planda olmaktadır. Hem yapım şekli hem de el işleri içinde farklı bir yerinin olması iğne oyasını ön plana çıkarmıştır.

İğne oyasının yapılması geçmişte daha yaygın olduğu için ama her zaman hayatımızda iğne oyasını kullanacağımız bir alan bulduğumuz için zaman zaman Halk Eğitim Merkezlerinde iğne oyası kursları açılmaktadır. Bu kurslara hobi olarak iğne oyası yapmak isteyen kişiler gelip iğne oyası yapılışını öğrenmektedirler.

İğne oyası motifleri yapılırken renkler koyu renk-açık renk ya da tersi olarak koyu renk-açık renk olarak kullanılır. Böyle renklerin kullanılması ile motifler arasındaki renk monotonluğu kırılıp zaman zaman üç boyutlu motif olarak görülebilmektedir.

İğne Oyası Yapmak İçin Gereçler

İğne oyası iğne ile dantel yapmaktır ve iğne oyası yapmak için iğne ve ipek ya da polyester ince ip gereklidir. İğne oyasının iğnesi özel iğne oyası iğnesidir. İpliği iğne ile çekip meydana gelen düğümlerin üst üste bir motif şeklinde olması iğne oyasını oluşturur. İğne oyasının yapılırken motiflerin sıkı yapılması gerekir. İğne oyasının en önemli püf noktası budur. İpliğin sıkı tutulması ve motiflerin sıkı olması iğne oyası motiflerinin düzgün olmasını sağlar. Motifler yapıldıktan sonra iğne oyası kullanılacağı yere dikilir ya da sehpa örtüsü vs. gibi takım olarak kullanılacaksa kullanılır. İğne oyasını kullanmadan önce sert durması için kolalarsak iğne oyası daha güzel durur.

İğne Oyası Yapmak İçin Gereçler

İğne oyası ipinin polyester olması önemlidir. İpin polyester ya da ipek olmaması durumunda ip katlarına ayrılır ve oyayı yapamayız. Ayrıca oyadaki fazla ipleri kesmek için ince ucu olan bir makas gereklidir.

İğne Oyasının Kullanıldığı Yerler

İğne oyası yapımı el emeği göz nuru olan iğne oyası ile yapılan işler kullanım alanı olarak hayatın her yerinde kullanılabilir.

  • Baş örtülerinin, yazmaların kenarlarına iğne oyası kenarlık yapılır ve örtünün kenarlarına dikilir. İğne oyasının en çok kullanıldığı yer baş örtülerinin kenarıdır.
  • Havlu kenarlıkları da iğne oyası yapılarak özellikle genç kızların çeyizlerinde havluların güzel ve şık görünmesini sağlar.
  • Günümüzde pek kullanılmasa da evde kullanılan mobilyaların üzerine örtülen dantel takımların da iğne oyası yapılmaktadır. Şu an kullanılmamasına rağmen çoğu gen kızın çeyizinde mutlaka dantel takım vardır. İğne oyası takım ise dantel takıma göre daha zahmetli ve görselliği daha gösterişli bir takımdır.
  • Eskiden çok kullanılan kumaş mendiller şimdiki zamanda kullanılmamaktadır. Kumaş mendillerin kullanıldığı zamanlarda mendillerin kenarı iğne oyası ile işlenirdi.
  • Gömleklerin manşet ve yakaları iğne oyası yapılarak kıyafetleri sıradanlıktan çıkararak hem şık hem tarz kıyafetler yaratabiliriz.
  • Son yıllarda küçük iğne oyası motifleri birleştirilerek ve ucuna birleştiren aparat takılarak kolye olarak kullanılabilmektedir. Tek tek motiflerin ucuna da küpe aparatı takıp küpe olarak kullanılabilir. İğne oyası motifleri altına iğne monte edilerek yaka iğnesi olarak da kıyafetleri tamamlayıcı aksesuar olarak kullanılabilir. Geçmişte çeyizinde olan iğne oyası motiflerini çıkaran bayanlar iğne oyalarını böyle değerlendirmektedir.
  • Geçmişte kullanılan ilkokul önlüklerinde dantel yaka kullanılırdı. Bu yakalar dantel olmasıyla beraber iğne oyası da yapılırdı.

İğne Oyası Satışı

İğne oyası takımları ve iğne oyası baş örtüsü, iğne oyalı havlu kenarları başta olmak üzere birçok iğne oyası ile yapılan işler sosyal medyada satılmaktadır. Kadınlar el emekleri olan iğne oyasını yaratıcılıkları ile birleştirerek yaratıcılıkları sayesinde farklı motiflerde farklı modeller ortaya çıkarırlar. Bu ürünlerini sosyal medyada el işi pazarlarında, kermeslerde satmaktadırlar. Böylece kadınlar aile bütçesine de katkı sağlamaktadırlar. Turistik yerlerde de el işi ürünleri satan mağazalarda iğne oyası ürünleri yerli ve yabancı turistler tarafından çok rağbet görmektedir. İğne oyası ürünler dantele göre daha uzun sürede yapılabilen ve daha çok gözü yoran el işleri olduğu için satış fiyatları da dantel fiyatlarına göre daha pahalıdır. Verilen emek ile karşılaştırıldığında iğne oyasına verilen para fazla değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı