El İşi

Havlu Kenarı Modelleri

Havlu Kenarı Nerelerde Kullanılır

Genç kızların çeyizlerinin değişmez parçaları havlu kenarlarıdır. Genelde tığ işi ile yapılan havlu kenarı modelleri el havlularının iki tarafına dikilir. Görsellik olarak havluların daha güzel görünmesi için yapılan havlu kenarları hem kullanırken hem de genç kızların çeyizlerinde güzel bir görsellik oluşturmaktadır. Havlu kenarlı havlular görüntü olarak çok güzel dursa da yıkandıktan sonra mutlaka ütülenmesi gerektiği için bu yönüyle dezavantajlıdır.

Havlu Kenarı Nerelerde Kullanılır

Örgü ipliği ya da dantel ipliği kullanarak tığ ile yapılan havlu kenarları tığ işi dışında da farklı el işi aparatları ile yapılmaktadır. Kurdeleler ile yapılan havlu kenarları da son yıllarda çok sık karşımıza çıkmaktadır.  İnce bir el işçiliği gerektiren iğne oyası havlu kenarları ise özellikle genç kız çeyizlerinin en gözde parçalarıdır. Mekik ile yapılan havlu kenarları farklı modelleri ile havlu kenarlarını güzelleştirmektedir. İki ucu sivri olan ve ortasına ip dolanan mekik alet ile yapılan mekik oyasında bu el işini yapan kişini mekik aletini kullanmayı bilmesi gerekmektedir.

Son dönemlerde el havlularına havlu kenarı yapılmasının yanında mutfakta kullanılan mutfak havlularına da kenarlık yapılmaktadır.

Farklı Havlu Kenarı Modelleri

Genelde tığ işi ile yapılan havlu kenarları bayanların yaratıcılıkları ile birleşince farklı havlu kenarı modelleri olarak ortaya çıkmaktadır. Dantel havlu kenarlarına nazar boncuğu, inciler, renkli boncuklar eklenerek ilginç ve güzel modeller yapılmaktadır. Havlu kenarları genelde bütünlük sağlaması için havlunun rengine uygun renklerde yapılır ve dikilir.

Tığ işi dışında kurdele işi ile de havlu kenarı yapılmaktadır. Farklı kalınlıkta ve farklı renklerdeki kurdeleler ile yapılan havlu kenarlarının modelleri bayanların yaratıcılığının en güzel örnekleridir. Kurdele işi ile yapılan havlu kenarlarında havlu kenarına uygun olarak havluya da çiçek desenleri yapıp farklı modeller yaratılmaktadır.

Her el işi emek verilerek yapılan bir iştir. Ama bu el işleri içinde iğne oyası hem ağır ilerleyen hem de gözleri çok yoran bir el işi olması sebebiyle tığ işine göre daha zor ve daha emek verilen el işidir.

Farklı Havlu Kenarı Modelleri

Meyve figürleri, hayvan figürleri, çiçek motifleri başta olmak üzere eğlenceli havlu kenarları da bayanların ellerinden çıkıp havluları güzelleştirmektedir.

İlk defa havlu kenarı yapanlar için bir santimetre çapında olan halkalar satılmaktadır. Bu halkaların etrafı ip ile sarılıp onun etrafına motifler yapılmaktadır. İlk defa havlu kenarı modeli yapacaklar için kolay bir modeldir.

İlginç Havlu Kenarı Model İsimleri

Havlı kenarı için tığ işi, iğne oyası ya da kurdeleden yapılan modeller benzedikleri şekle göre ilginç isimler almaktadırlar;

  • Nişan Yüzüğü: İç içe geçmiş iki yüzük şeklinde olan havlu kenarı tığ ve dantel ipliğiyle genellikle iki renk olarak yapılmaktadır.
  • Yelpaze Havlu Kenarı: Çift taraflı yelpaze şeklinde olan bu model de iki renk olarak yapılır.
  • Kalpli Havlu Kenarı: İç içe geçmiş iki kalp şeklinde olan havlu kenarıdır.
  • Osmanlı lalesi Havlu Kenarı: Yan yana dizilmiş dört beş laleden oluşan bu model de genelde iki farklı renk ile yapılmaktadır.
  • Uğur Böceği Havlu Kenarı: Uğur Böceği şeklinde olan havlu kenarında kırmızı uğur böceğinin üzerine küçük siyah boncuklar dikilerek uğur böceğinin noktaları yapılır.

İsim Yazılı Havlu Kenarı Modelleri

Bayanların yaratıcılığı ile farklı ve ilginç havlu kenarı modelleri ortaya çıkmaktadır. Genç kızların çeyizlerinde olan bir model de isim yazılı havlu kenarlarıdır. Gelinin ismi havlunun bir kenarına damadın ismi havlunun diğer kenarına dikilen havlu kenarlarına yazılır. Çoğunlukla tığ işi ile yapılan bu havlu kenarı modelleri çeyiz sandıklarının vazgeçilmez parçaları olmuştur. İsim yazmasının dışında ‘Seni Seviyorum’ ‘Canım Eşime’ ‘Canım Kızıma’ gibi farklı sözler de havlu kenarlarına yazılan sözlerdir.

Havlu Kenarı Satışı

Ev hanımlarının aile bütçelerine katkı sağlamak amacıyla el emeği ürünlerin çeşitli mecralarda satmaktadırlar. Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla da bu ürünlerin satışı için bir satış kanalı daha çıkmıştır. Bayanların el işi olarak yapıp sattıkları ürünlerden en çok sattıkları havlu kenarıdır. Yaratıcılıklarını da ekleyerek yaptıkları farklı havlu kenarı modelleri sosyal medya üzerinden, el işi pazarlarında, dernek ve vakıfların kermeslerinde satılmaktadır. Sosyal medyada sadece havlu kenarı satışı yapan sayfalar çoğunluktadır. Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan havlu kenarı modelleri özellikle çeyiz hazırlığı yapan genç kızlar tarafından tercih edilmektedir. Genç kız çeyizlerinin en önemli parçaları olan havlu kenarları insanların birbirlerine hediye olarak da verdikleri el emeği parçalardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı