El İşi

2019 Goblen Modelleri

Goblen Nedir?

Goblen; iğne ve iplik ile sayılabilir delikleri olan kumaşa yapılan resimlere verilen isimdir. Bir anlamda eskiden annelerimizin, ninelerimizin çeyiz sandıklarında halen özenle saklanan ve kuşaktan kuşağa manevi bir miras olarak aktarılan kanaviçe ya da etamin işlemelerinin yarı çarpı işine verilen addır.

Yani, etamin ve kanaviçede uygulanan yöntem tam çarı(X) iken, goblende uygulan yarı çarpı (/) işlemidir.

Goblen Nasıl işlenir?

Goblen, günümüzde epey revaçta olan bir tekniktir.2019 Goblen Modelleri bir çok kimsenin evinin duvarlarında çerçeveleterek kullandığı aksesuarlarda yer alır. Bir goblen işlemesi yapılmadan önce, kullanılaak goblen kumaşı dikkatli seçilmelidir.

İlk kez goblen işleyecekler için 30×40 ebadında bir goblen kumaşı tercih edilmesi daha uygun olacaktır.  Goblen, her zaman sağdan sola, ya da soldan sağa ve hep aynı yönde yarım çapraz şeklinde işlenmelidir. İşlenen kumaş üstde verev b.r görüntüde olurken, alt kısmı düz atım olarak görünmelidir.

Goblen İşlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Goblen, düzgün ve özenli yapılmalıdır. Geçmişin kanaviçe örneklerinden, günümüz 2019 Goblen Modelleri içerisindeki modern tarzlara, her türden işlenebilecek goblenler duvarlarımızı süslemeden önce, yapım aşamasında bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir.

Öncelikle goblen kumaş seçimi önemlidir. İlk başlayanlar için daha uygun ebelar önerilirken, ileri dönemlerde daha büyük modeller tercih edilmelidir.

Goblende kullanılacak üç tür ip vardır. Bunlar, yün iplik, koton iplik ve muline iplikdir. Yün ve koton iplik biraz daha kalın olduğu ve goblen kumaşının delikleri küçük olunabileceği dikkate alınarak, ilk kez goblen işleyenlere muline iplik tavsiye edilebilir. 6 kat olan bu iplik, ayrılarak kullanılabilir.

Goblen Nasıl işlenir?

Goblen işlemede deliği büyük iğne ya da etamin iğnesi kullanılmaktadır.

Goblen kumaşta kullanılan ipler alt kısımlarda asla düğümlenmemelidir.  Alt kısımda ip yürütülerek bitirilmesi, goblen işini daha temiz hale getirir.

Goblen kumaşın kenarı sürfile yapılması, kumaşın ve goblen işinin daha sağlam olmasını sağlar.

Goblen işlemeye başlamadan önce eller mutlaka yıkanmalıdır. İşleme şemanın başından başlanarak yapılmalı daha sonra sonuna gelmeli böylece kumaşın kirlenip, buruşması önlenmelidir.

Goblen işi bittikten sonra, kumaş elık ve sabunlu su ile yıkanmalı ve tersinden ütülenmelidir.

Goblen Çeşitleri Nelerdir?

Goblen iki çeşitdir.

  • Baskılı Goblen; Üzerine resmin baskı yoluyla aktarıldığı kareli kumaştaki boşlukların kalın ip yoluyla doldurulması işlemidir. Burada daha seyrek ve iri gözenekli kumaş kullanılır. 1 santimetrekarede 15-20 yarım çarpı atılır.
  • Şemalı Goblen; Herhangi bir resmin bir şemadan aktarılması işlemine denir. Burada daha sık gözenekli kumaşlar kullanılır ve 1 santimetreye 81-100 yarım çarpı atılır.

2019 Goblen Modelleri arasında en fazla tercih edilen baskılı goblenlerdir. Şemalı modele göre daha kolay bir tekniği olan baskılı goblenler, görsellik ve düzen açısından da tercih sebebidir.

Goblen İşleme Tekniği

Goblen işlemeye başlamadan önce işlem yapılacak kumaş seçilir. Kumaşın üstündeki renk skalasına göre ipler belirlenir. Bir kasnak, goblen işlemede çok fayda edecektir. Buna göre kasnağa takılan goblen kumaşa uygun bir iğneyle işlenmeye başlanır.

2019 Goblen Modelleri arasından en beğenilenlerden biri portreler ya da hayvan resimleridir. Manzaraya göre daha detaylı olan bu işlemede, açık alanlar tek çarpı ile işlenirken, kaş, göz, burun gibi yerlerde bir kareye 4 adet yarım çarpı yapılarak sıkılaştırılır.

Böylece orası daha dolgun görünür. Geri kalan kısımlar da yine aynı şekilde hep aynı yönde sağdan sola, ya da soldan sağa işlenir. İşleme yapılırken asla düğüm atılmaz, ip altda bırakılır ve işlem bittikten sonra da altdan yürütme yoluyla tamamlanır.

2019 Goblen Modelleri

El işleri günümüzde epey ilgi görmektedir. Emek gerektiren ve sonunda muhteşem görselliğe sahip olan bu göznuru işler arasında goblen de yeni tarzıyla eski kanaviçenin modernleşmiş halidir. 2019 Goblen Modelleri arasında en fazla sevilen elbette ki kişilerin zevkleriyle alakalıdır.Kimi portre seçerken, kimi salonunu manzara gobleni ile süslemektedir.

Genelde pastel tonların hakim olduğu  modeli seçmek tamamen kişi seçimi ile alakalıdır. Hoş bir görünüm, el emeği iş ve sonunda güzel bir eser için goblen işlemek, hem eğlenceli hem de hoş bir tercih olacaktır.

Bunun için yapılması gereken, goblen kumaşı, uygun ip, iğne, kasnak ve sabırdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı